Gyógynövények Gyűjtése Szárítása

A gyökerek kora tavasszal vagy ősszel, az illatos, lila virágok nyílás kezdetén, a kifejlett levelek virágzás alatt és után gyűjthetőek. Az ibolyagyökeret szárítás előtt mossuk meg, majd a virághoz, levélhez hasonlóan árnyékos, szellős helyen szárítsuk. Köptető hatású, elhúzódó légcső- és hörghurut kezelésére alkalmazhatjuk. Elegyes erdők, bükkösök, gyertyánosok tavaszi virága a pettyegetett tüdőfű, napos-félárnyékos, nedves talajon találkozhatunk vele. Virágzáskor gyűjthetjük be virágzó hajtásait, jellegzetes világos foltokkal, pettyekkel díszített leveleit viszont csak később virágzás után, nyár elején szedjük. Vékony rétegben kiterítve, árnyékos helyen szárítsuk. A tüdőfű nagy mennyisében tartalmaz ásványi anyagokat, flavonoidokat, nyálkát és allantoint, köptető, köhögéscsillapító hatású. Régen tüdőbaj esetén használták, ma jellemzően légcsőhurut és asztma kezelésére. Lomberdőkben, cserjés területeken találjuk a tavaszi kankalint, melynek virágát, gyöktörzsét, gyökereit és levelét is használhatjuk, az egész növény szaponinokat és fenolos vegyületeket tartalmaz.

Fűszer- és gyógynövények szárítása

kaposvár bene ferenc labdarúgó akadémia

Gyógynövények felhasználása - gyűjtés, előkészítés, szárítás - Mental Fitness Guru

BIORICH - Gyógynövények - A gyógynövények szárítása

  • Gyógynövénygyűjtési kisokos: mit, mikor, hol és hogyan | Sokszínű vidék
  • Mire ügyelj, ha gyógynövényt gyűjtesz és szárítasz? - Kertlap Kertészeti Magazin & Kertészeti Tanfolyamok
  • Hogyan lépj tovább
  • József körút 46 grit brush
  • Fűszer- és gyógynövények szárítása
  • Pécs böllérbolt szabadság utca 3
  • Gyógynövényház manufaktúra Tiszakürt szívében

Gyógynövényház manufaktúra Tiszakürt szívében

A legtökéletesebb szárítási eljárásnak a szellős padláson véghezvitt, a rámán, kereten történő szárítás bizonyult. (A keret egy vászonnal vagy átlyuggatott keményebb papírral beborított falécráma). Szárításra – legfőképpen az első napokban – kitett virágokat meg kell forgatni, míg a szárítás utolsó stádiumában a virágokat nem szabad megbolygatni. A virág a szárítás után érzékeny a nedvességgel szemben; azért, ha olyan helyen tartjuk el, ahol a levegőbeli nedvesség éri, különösen egynémelyik virág, könnyen megbarnul. A száraz virágot megrostáljuk, megtisztítjuk az idegen anyagoktól és zsákba tesszük (hársfa). Ha különös gondossággal akarunk eljárni, úgy a száraz virágot papírral bőven bélelt ládákba helyezzük el; de ládában tartjuk el mindazokat a virágzatokat, amelyek könnyen elporladnak (kamilla). Azokat a virágokat pedig, melyek erősen nedvszívók és a nedvessége különösen érzékenyek és amelyek színüket vesztik (ökörfarkkóró), oltatlan mésszel kibélelt ládákban vagy zacskókba elhelyezett mésszel bélelt bádogdobozban, üvegedényben tartjuk el.

Blog, Fűszer-és gyógynövények betakarítása, szárítása, meska.hu

A friss hajtásokat gyűjtsük. Fogyaszthatjuk fűszerként: levesek, saláták, szószok fűszerezésére remekül használható, szárítás után azonban jellegzetes illatát hamar elveszíti. A friss levelek nagyon jó természetes antioxidáns források lehetnek a kora tavaszi időszakban C-vitamin és flavonoid-tartalmuknak köszönhetően, teáját vese-, hólyag- és emésztőszervi megbetegedések ellen is használhatjuk. A kora tavaszi időszak jellegzetes gyomnövénye, mely kertekben, utak mentén egyaránt előfordul, a tyúkhúr. Jellemzően nedves, üde talajon nő, később az idő melegedésével, csak árnyékos területen, más növények takarásában él meg. Föld feletti hajtásait virágzáskor gyűjtsük, szárításakor vékony rétegben kiterítve gyorsan szárítsuk, hogy zöld színét megőrizze a növényanyag. Vízhajtó hatású, friss hajtásait salátaként, főzelékként is fogyaszthatjuk. Lomberdők, erdőszélek, gyümölcsösök, kertek kedvelt tavaszi virága az illatos ibolya. Az egész növény, legnagyobb mennyiségben a gyökerek, szaponinokat tartalmaz.

Mire ügyelj, ha gyógynövényt gyűjtesz és szárítasz? - Kertlap Kertészeti Magazin & Kertészeti Tanfolyamok

(A bádog- vagy alumíniumedények nem alkalmasak szárított növények tárolására! A műanyag edényekkel is reakcióba léphetnek bizonyos illóolajok. ) Ha az üveg belsejében párásodást tapasztalunk, vegyük ki és szárítsuk tovább a növényeket, különben megpenészednek. Saját tapasztalataim alapján a szárított rózsaszirmot és körömvirágot különösen kedvelik az élelmiszermolyok, hathatós ellenszerüket még nem sikerült megtalálnom, jelenleg tesztelem a különböző bio molycsapdákat... Ez az írás csak egy kis ízelítő, bevezető a fűszer- és gyógynövények izgalmas világába, akinek sikerült felkeltenem a figyelmét, a termesztést és a felhasználást illetően is gazdag szakirodalomban mélyedhet el.

Thursday, 16-Feb-23 16:58:01 UTC