Rófusz Ferenc A Légy

Már majdnem két éve rajzoltuk A legyet, amikor egy kollégám a szomszédos asztalnál – egész más filmen dolgozott – egyszer csak bedobott egy ötletet: Figyelj, Ferenc, mi lenne, ha ez a szarházi, aki kergeti a bogarat, csúnyán ráfaragna. Szembefordulna vele a kamera, majd jönne egy rohadt nagy csattanás, elsötétedik a kép, mindenki azt hiszi, hogy a légynek annyi, aztán megint a légy szemszögéből látjuk a szobát, és ott van kifektetve a pali. A légy meg elkezdi próbálgatni a szárnyait, minden működik, és boldogan elrepül. Jó ötletnek tűnt, megcsináltuk, aztán megmutattuk a főnököknek, és akkora balhé lett belőle, hogy a fal adta a másikat. Matolcsy György, a stúdió vezetője ajtót csapkodva közölte, hogy nem ez volt a forgatókönyvben, nem ezt fogadták el, azt kell megcsinálni, és nincs vita. Az elkészült kópiát elkobozták, azóta sincs meg. Akkoriban egy háromperces rajzfilmtörténetnek is politikai súlya volt. Majdnem négy hónappal dolgoztunk többet, hogy az készüljön el, amit eredetileg elfogadtak.

Rófusz ferenc a lège cap ferret

Meghirdették a felvételit, hatvanan jelentkeztünk és hatunkat vettek fel. Alapfeltétel volt, hogy kiválóan rajzolj. Ez természetes is, hiszen kaptál egy karaktert, amelyet az egész filmen át tartanod kellett. 1976-ban adták át az első díjamat a Gusztáv olvasna című filmért, ahol Jankovics Marcell-lel voltunk társrendezők, és ha most elém tesznek egy papírt, simán lerajzolom még ma is Gusztávot. Végig kellett járni a ranglétrát: voltál kifestő, segédoperatőr, fázisrajzoló, kulcsrajzoló, animátor. Ha nagyon fészkelődtél és kitartó voltál, akkor – esetleg – kaptál egy lehetőséget Nepp Józseftől. Kihúzta a fiókját, és kivehettél egyet az ott tárolt ötletek közül. Így készíthettem el az első saját rendezésem, A kő című filmet. Megnézték, azt mondták, valami motoszkál bennem, utána adhattam be saját tervet. Ez volt A légy, illetve korábban már beadtam Az utolsó vacsora filmtervét. A légy ötletét a Pink Floyd hatvankilences Ummagumma című lemeze adta, ahol már zörejeket is használtak. Az ifjú Rófusz hallgatta a zenét, és lepergett előtte egy film.

A hagyományos animációkban van egy háttér, amely keveset változik, és előtte ugrálnak a karakterek. A légyben csak háttér van, mégis működik – fejti meg a titkot a rendező. 2011-es, Ticket című animációjában visszatért a szubjektív kamerás stílushoz, szintén ceruzával készültek a rajzok, de a további munkálatokat már számítógépes technika segítette. Itt is a főszereplő szemével látjuk az eseményeket. Az első kockákon az újszülött nézőpontjába kerülünk, ahogy cseperedik a főszereplő, változik a perspektíva, a végén egyenesen a sírgödörből látjuk a koporsóra hulló rögöket. Bevallom a rendezőnek, hogy szomorú lettem ettől filmtől. Születünk, élünk, meghalunk. Ennyi lenne? Rófusz Ferenc vigasztalásul elmeséli, hogy ezzel nem vagyok egyedül. Annak idején még hiányzott egy kis pénz a befejezéshez, ezért nekilátott szponzort keresni. Elmentem egy mindenki által ismert nagyvállalkozóhoz, aki megnézte, és egy hétig nem válaszolt. Jóban voltunk, nem értettem. Felhívtam, és megkérdeztem, mit gondol róla.

  1. 2019 augusztus 20 miskolc programok
  2. Rófusz ferenc a légy 3
  3. Könyv: RUBINVÖRÖS - IDŐTLEN SZERELEM - KEMÉNYTÁBLA (Kerstin Gier)
  4. Utcakereso.hu Ráksi - Rákóczi utca térkép
  5. Cigány horoszkóp eulalia
  6. Ajtó aljának szigetelése
  7. Fitti sport kondigép eladó 2021
  8. Rófusz ferenc a légy 2020
  9. Samsung sm n910f
  10. Rófusz ferenc a légy video
  11. Esztergomi Művelődési Ház

Úgy készítettek elő egy filmet, amit én addig soha nem láttam. Rövid tesztfilmeket készítettek, ezeket megmutatták egy csoport gyereknek és egy csapat felnőttnek, és eldobták, ami nem működött. Addig neki se láttak a filmnek. Kint saját céget alapított, két fia azóta is a tengerentúlon dolgozik az animációs szakmában. Rófusz Ferenc hazatérte után igyekezett átadni tapasztalatait a fiataloknak. Tíz évig vezetett egy animációs tanfolyamot a Budai Rajziskolában. Bárki jelentkezhetett, de azokkal, akik ezen a területen szerettek volna továbbtanulni, kiemelten foglalkozott. Nem is értették a MOME-felvételin, honnan jönnek ezek a kész animátorok. Nagyon szerette a tanítást, de az egészségi állapota miatt abba kellett hagynia. Elárulta, hogy nem szereti a járvány óta még inkább jellemző virtuális kapcsolattartást. Nem jó interneten zsűrizni, és azt sem tartja helyénvaló változásnak, hogy a régi stúdióközösségek helyett szinte mindenütt otthonról dolgoznak a fiatalabb kollégái. – Így nincs kontroll, nincs olyan, hogy beledumálunk egymás munkáiba.

rófusz ferenc a légy 1

Már kaptak is egy kis támogatást, készül egy prezentáció kétperces animációval, amit elküldenek a madridi Prado Múzeumnak és a lehetséges támogatóknak. – A szöveget a teológus barátom már megírta, nagyon működik. Órákat lehet mesélni erről a képről, Bosch ma is ijesztően aktuális. Szeretek ezen a filmen dolgozni – zárja a beszélgetést. (Borítókép: Rofusz Ferenc. Fotó: Mohai Balázs / MTI)

Monday, 12-Dec-22 10:24:02 UTC